Jak wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków?
Coraz większą popularnością wśród właścicieli domków jednorodzinnych cieszą się systemy zwane przydomowe oczyszczalnie ścieków, których zadaniem jest gromadzenie oraz oczyszczanie odpadów ciekłych pochodzących z gospodarstwa domowego. W przeciwieństwie do tradycyjnego szamba, które należy regularnie opróżniać, przydomowe oczyszczalnie ścieków cechują się bezobsługową pracą. Kolejną zaletą systemu jest również jego proekologiczność, a przede wszystkim możliwość odzyskania z opadów wody, którą można ponownie wykorzystać do np. podlewania roślin ogrodowych. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, ale czy wiesz, na które się zdecydować? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków, by jak najlepiej odpowiadała naszym potrzebom.
Którą przydomową oczyszczalnię ścieków powinieneś wybrać?
Wybór odpowiedniej oczyszczalni ścieków powinien zostać poprzedzony analizą warunków, które panują na danej działce, np. rodzaju podłoża, a także jej wielkości. W przypadku mniejszych działek niemożliwe będzie odpowiednie rozprowadzenie drenażu zapewniające prawidłowe działanie systemu. W takiej sytuacji lepszym wyborem okazuje się oczyszczalnia biologiczna, która daje możliwość przeprowadzenia kontroli jakości oczyszczonych ścieków oraz zapewnia wysoki stopień redukcji zanieczyszczeń. Minusem oczyszczalni biologicznych, jest sposób jej zasilania opierający się na dostarczeniu systemowi energii elektrycznej. Rozwiązanie te sprawdzi się więc szczególnie dobrze w przypadku gospodarstw domowych, w których w celu wytworzenia elektryczności wykorzystuje się moc odnawialnych źródeł energii. Połączenie te pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z zasilaniem pracy oczyszczalni.
Popularną opcją są także oczyszczalnie drenażowe, które wymagają działki o sporej powierzchni, niskiego poziomu wód gruntowych, a przede wszystkim wysokiej przepuszczalność podłoża. Do preferowanych rodzajów gleby zaliczane są przede wszystkim grunty piaszczyste, ale dopuszcza się możliwość wykonania drenażu także na podłożu gliniasto-piaszczystym. Główną zaletą oczyszczalni drenażowych jest ich całkowita bezobsługowość, a także szybkie zwrócenie się kosztów montażu systemu.
Warto pamiętać również o takich kwestiach jak wybór odpowiedniej pojemności oczyszczalni. Uzależniony jest on przede wszystkim od liczby osób w danym gospodarstwie domowym, z którego odpady odprowadzone zostaną do oczyszczalni.
Decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków, polegajmy na opinii doświadczonych fachowców, których wiedza pozwoli na wybór opcji najkorzystniejszej, czyli odpowiadającej potrzebom oraz warunkom panującym na działce.